Ehlibeyt mh. 1257 SK. NO:6 BALGAT Çankaya/Ankara
444 7 464 info@imghasar.com
Hizmetlerimiz / 27-01-2020 /117 Görüntülenme

Ayıplı Mal ve Hizmet Tazminat Danışmanlığı


4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun uyarınca mal;  alışverişe konu olan taşınır eşyayı, konut ve tatil amaçlı taşınmaz malları ve elektronik ortamda kullanılmak üzere hazırlanan yazılım, ses, görüntü ve benzeri gayri maddi malları anlatmaktadır.

4077 sayılı Kanun’un 4. maddesinde ;

*ambalajında, etiketinde, tanıtma ve kullanma kılavuzunda ya da reklam ve ilanlarında yer alan veya

*satıcı tarafından bildirilen veya standardında veya teknik düzenlemesinde tespit edilen nitelik veya niteliği etkileyen niceliğine aykırı olan ya da

*tahsis veya kullanım amacı bakımından değerini veya tüketicinin ondan beklediği faydaları azaltan veya ortadan kaldıran

*maddi, hukuki veya ekonomik eksiklikler içeren mallar ayıplı mal olarak kabul edilmektedir.

Satılan ürünün ambalajında, etiketinde, tanıtma ve kullanma kılavuzunda veya ürünle ilgili reklam ve ilanlarda satıcı tarafından belirtilen özellik ve niteliklerin üründe bulunması şarttır.

Bir malın ayıplı mal olması halinde teslim tarihinden itibaren otuz gün içerisinde, satıcıya bildirim yapılması gerekmektedir.

Tüketicinin hakları ;

*bedel iadesi

*malın ayıpsız olanıyla değiştirilmesi,

*ayıp oranında bedel indirimi

*ücretsiz tadilat yapılmasını isteme haklarına sahiptir.

Tüketicinin tercih ettiği talebi yerine getirmek satıcının yükümlülüğüdür. Satıcının malın ayıplı olduğunu bilmemesi sorumluluğu ortadan kaldırmaz.

Ayıplı mal ölüme ve ya sakatlığa neden olmuş ya da başka bir mala zarar vermişse, tüketicinin ayrıca tazminat isteme hakkı da bulunmaktadır.

Zamanaşımı

Ayıplı mala karşı sorumluluk daha uzun bir süre ile sınırlı tutulmamışsa;

*Ayıp daha sonra ortaya çıkmış olsa bile malın tüketiciye tesliminden itibaren iki yıldır.

*Konut ve tatil amaçlı taşınmazlarda süre beş yıldır.

*Ayıplı mal bir zararın oluşmasına neden olmuş ise, zarardan dolayı yapılacak talepler için zamanaşımı süresi üç yıldır.

* Ayıp, tüketiciden satıcının ağır kusuru ve ya hilesi sonucu gizlenmişse zamanaşımı söz konusu olmayacaktır.

Ayrıntılı bilgi için “444 7 464” numaralı hattımızdan bize ulaşabilir, yukarıdaki “bize yazın” butonundan mesaj atabilir ya da bulunduğunuz ildeki “şubelerimizi” ziyaret edebilirsiniz.

0 Yorum
Yorum bırakın..