Meşrutiyet Cad. 41/A Kızılay - Çankaya / ANKARA
444 7 464 info@imghasar.com
Blog Yazılarımız / 01-02-2020 /87 Görüntülenme

İş kazası geçirdim. Haklarım nelerdir?


İş kazası nedeniyle kalıcı bir sakatlığı oluşan işçinin çalıştığı işyerinden daimi sakatlık nedeniyle maddi tazminat talep etme hakkı bulunmaktadır.

Kaza nedeniyle oluşan sakatlık oranı ve kusura göre belirlenecek miktar üzerinden işçiye tazminat ödenmektedir. İşçiye ödenecek tazminatın tutarı kusur ve sakatlık oranı dışında işçinin yaşı ve gelirine göre hesaplanmaktadır.

İş kazası veya meslek hastalığı sonucu oluşan hastalık ve özürler nedeniyle SGK tarafından yetkilendirilen sağlık hizmeti sunucularının sağlık kurulları tarafından verilen raporlara göre meslekte kazanma gücünün en az %10 oranında azalmış bulunduğu tespit edilmesi halinde sigortalı işçiye ayrıca SGK tarafından sürekli iş göremezlik adı altında bir maaş bağlanır.

Bağlanan maaş kişide oluşan sakatlık oranı ve işçinin maaşına göre değişiklik göstermektedir.

İş kazası sonucu ölüm meydana gelmesi halinde, ölen işçinin yakınlarının destekten yoksun kalma tazminat davası açma hakları bulunmaktadır.


Ayrıntılı bilgi için “444 7 464” numaralı hattımızdan bize ulaşabilir, yukarıdaki “bize ulaşın” panelinden mail atabilir ya da bulunduğunuz ildeki “şubelerimizi” ziyaret edebilirsiniz.

0 Yorum
Yorum bırakın..